Kronična venska bolezen se začne z občutkom težkih in utrujenih nog
Avtor: Sergeja Širca
V spletni oddaji Zdravnik ob 18h smo tokrat govorili o kronični venski bolezni, ki jo bolje poznamo kot krčne žile. »Kronična venska bolezen se začne z občutkom težkih, utrujenih, napetih, oteklih nog. Druga stopnja te bolezni, ko se vene razširijo, so vidne izbokline na koži – to so zvijugane, razširjene metličaste vene, ki modrikasto prosevajo in se pojavljajo na stegnih ali golenih. To so pravzaprav krčne žile, kar je že napredovana faza bolezni. Kasneje se pojavijo otekline in potem nastopijo bolečine, ki se sprva kažejo samo kot srbenje kože, z leti pa se te bolečine okrepijo. Na koncu pride do kožnih sprememb, lahko se celo razvije golenska venska razjeda, ki je za bolnika zelo obremenjujoča,« je faze bolezni opisal prim. mag. Andrej Šikovec, dr. med., specialist splošne in žilne kirurgije, sicer ustanovitelj in direktor Kirurškega centra Avelana.

Poudaril je, da krčne žile še zdaleč niso samo estetska težava. »Kri se lahko v razširjenih venah zaradi turbulentnega toka začne strjevati in nastane krvni strdek. Ta lahko povzroči globoko vensko trombozo, ki jo je potrebno zdraviti s sredstvi proti strjevanju krvi. Pri težjih stopnjah kronične venske bolezni moramo uporabiti vse, kar imamo na razpolago: kompresijo s povoji ali nogavicami, zdravila, sklerozacijo ven, na koncu pa tudi operacijo, s katero zapremo razširjeno veno. Če je operacija uspešna, pride do zacelitve, vendar koža nikoli ni taka, kot je bila prej,« je dejal prim. mag. Šikovec.
Kronična venska bolezen je mnogokrat dedna, zato ljudje, ki jo imajo v družini, kar pričakujejo težave s krčnimi žilami. »Nekoč je veljalo, da je ta bolezen pogostejša pri ženskah. Danes vemo, da je to sicer res – različne študije govorijo o od 25 do 35 % odraslih žensk, ki imajo kronično vensko bolezen druge stopnje – vendar je ta številka pri moških le približno 5 % nižja. Žal se moški v teh primerih redkeje odločijo za obisk zdravnika oziroma k nam pridejo kasneje, zato imajo naši moški pacienti običajno večje, torej veliko bolj razširjene vene, in tudi več drugih zapletov,« pravi prim. mag. Šikovec in dodaja, da gre za kronično in napredujočo bolezen. »Pri približno 30 % se bolezen v petih letih po operaciji ponovi in moramo zopet operirati.«
Med nosečnostjo so ženske zaradi velikega povečanja prekrvavitve bolj izpostavljene krčnim žilam. Naš sogovornik vsem nosečnicam priporoča, naj čimprej začnejo nositi kompresijske nogavice. »Od začetka lahko navadne, v višji nosečnosti pa nosečniške. Še posebej je to pomembno v drugi in naslednjih nosečnostih,« je poudaril.
Kronična venska bolezen se poslabša poleti, ko se vene zaradi vročine zelo razširijo, zato je
takrat treba posebej ukrepati. »Pacientom, ki poleti ne želijo nositi kompresijskih nogavic, svetujem, naj takrat začnejo z jemanjem zdravil, ki zmanjšujejo težave. Poleg tega naj si večkrat z mrzlo vodo stuširajo noge, čim več plavajo, sončenju pa naj se izogibajo. Uporabo kompresijskih nogavic priporočam tudi vsem, ki v službi veliko stojijo. Tudi sam sem ugotovil, da sem po celodnevni službi manj utrujen, če nosim kompresijske nogavice,« je povedal prim. mag. Šikovec.
Celoten pogovor najdete tukaj.
Podporniki oddaje: