Zakaj so posledice osteoporoznih zlomov tako tragične?
Avtor: Sergeja Širca
»Osteoporoza je najpogostejša presnovna bolezen kosti. V Sloveniji jo ima okoli 125.000 ljudi, zaradi staranja prebivalstva pa bo ta številka še naraščala,« je v zadnji oddaji Zdravnik ob 18h poudaril endokrinolog prof. dr. Tomaž Kocjan s Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana.
Opozoril je, da se večina bolnikov pri nas (okoli 55 % žensk in 65 % moških) sploh ne zdravi za osteoporozo. »Brez ustreznega ukrepanja bosta vsaka druga do tretja ženska in vsak šesti moški, starejša od 50 let, doživela osteoporozni zlom,« je breme te bolezni slikovito orisal prof. dr. Kocjan. Osteoporoza namreč še zdaleč ni zgolj ženska težava, med bolniki je okoli 20 % moških.
Osteoporoza – tiha bolezen
Osteoporozo pogosto imenujemo tiha bolezen, ker do prvega zloma nima očitnih simptomov in znakov. »Zaradi te bolezni se kosti bolj pogosto in hitreje zlomijo kot zdrave kosti. Najpogostejši osteoporozni zlomi so zlomi zapestja, nadlahtnice, kolka in vretenc. Zlomi zelo poslabšajo kakovost življenja, posebno zlomi vretenc in kolka – ta je pogosto prelomnica in pomeni konec samostojnega življenja, namestitev v domu, včasih celo izgubo pokretnosti. Umrljivost po zlomu kolka je okoli 20 %,« je pojasnil prof. dr. Kocjan.
Prof. dr. Kocjan ocenjuje, da je Slovenija na področju obravnave osteoporoze uspešna, saj je bolnikom dostopna večina zdravil in imamo obširen presejalni program za oceno tveganja za osteoporozni zlom. »Smo ena redkih držav, kjer sestre v referenčnih ambulantah izvajajo presejanje pri ženskah po 65., pri moških pa po 70. letu. Smo tudi ena od samo treh držav Evropske unije, kjer se je stopnja zlomov v ogroženi populaciji od leta 2010 do leta 2019 znižala. A kljub temu se je v letu 2019 v Sloveniji še vedno zgodilo 16.000 osteoporoznih zlomov, od tega 3000 zlomov kolka – torej nas na tem področju čaka še veliko dela, saj naj bi se zaradi staranja prebivalstva število zlomov povečalo za 30 %.«
Bolnik po osteoporoznem zlomu je zelo ogrožen za nov zlom
Po oceni prof. dr. Kocjana v Sloveniji peša predvsem izvajanje sekundarne preventive, to je preventiva po osteoporoznem zlomu: »Oseba, ki je utrpela osteoporozni zlom, je zelo ogrožena za nove zlome, posebno v prvih dveh letih po zlomu. Te ljudi v Sloveniji zelo slabo obravnavamo, čeprav bi njihovo zdravljenje zdravstveni zavarovalnici veliko prihranilo. Po podatkih Mednarodne fundacije za osteoporozo je bil strošek obravnave osteoporoznih zlomov leta 2019 v Sloveniji 95 milijonov evrov.«
Do nastanka primarne osteoporoze pride zaradi staranja, ki povzroča izgubljanje kostne mase. Nekaterim dejavnikom tveganja za osteoporozo, kot so starost, spol in genetski dejavniki, se seveda ne moremo izogniti. »Eden od dejavnikov tveganja je tudi nizka telesna teža, pri ženskah pa še zgodnja menopavza. Kljub temu pa lahko tudi sami veliko storimo za zdravje svojih kosti, denimo opustimo kajenje in smo zmerni pri uživanju alkohola ter poskrbimo za telesno aktivnost in zdravje kosti,« je dejal endokrinolog. Izpostavil je ustrezen vnos kalcija, posebno za ženske po menopavzi.
Sekundarna osteoporoza pa se po njegovih besedah razvije zaradi nekaterih bolezni, ki so škodljive za kosti (na primer sladkorna bolezen, bolezni ščitnice, bolezni nadledvične žleze, KVČB, revmatske bolezni …), in nekaterih zdravil, predvsem glukokortikoidov ali zdravil za zdravljenje raka.
Kako izračunati tveganje za osteoporozni zlom?
»S pomočjo spletnega izračuna Frax, ki je brezplačno dosegljiv na spletu, lahko izračunamo svoje tveganje za štiri najpogostejše osteoporozne zlome. Če pa imamo podatke o kostni gostoti, je ocena tveganja še boljša. Kostno gostoto merimo z DXA preiskavo, ki v Sloveniji kljub številnim prizadevanjem ni dobro dostopna, saj je posebno za primarno osteoporozo še vedno samoplačniška,« je opozoril prof. dr. Kocjan. Svetoval je opravljanje te preiskave pri zanesljivih ponudnikih, saj je pravilno odčitavanje zelo pomembno. »O zanesljivih ponudnikih te preiskave se je smiselno pozanimati pri enem od 18 slovenskih društev bolnikov z osteoporozo, povezanih v zelo dobro delujočo Zvezo društev bolnikov z osteoporozo Slovenije, ki je zelo uspešna v izobraževanju bolnikov in ozaveščanju javnosti o bremenu osteoporoze,« je dejal.
Celoten pogovor najdete tukaj.
Podpornik oddaje: